Parku Adem Jashari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Parku "Dëshmori Adem Jashari" ndodhet në komunën Bajrampasha të Stambollit, Turqi.

Parku është ngritur për hirë të heroit kombëtar të Kosovës, Adem Jashari dhe 56 shokëve, bashkëshortës, fëmijët dhe të afërmit e familjes së tij që ranë dëshmorë në luftën për pavarësimin e Kosovës. Ky parkë nga popullsia e komunës, e cila më se 45% është me origji nga Ballkani, merret si simbol i lidhjeve shpirtërore dhe vëllazërore ndërmjet Kosovës dhe komunës Bajrampasha.

Parku zë një sipërfaqe prej 1.600 m2 dhe krahas sahatkulla në park ka edhe rrugica për shëtitje dhe ambiente shplodhëse. E veçanta e këtij parku duket të jetë sahatkulla tipike ballkanase.[1]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ BIK në Adem Jashari përjetohet në Stamboll[lidhje e vdekur]