Partizani i panjohur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Partizani i panjohur.jpg

"Partizani çlirimtar" monument i skulptorit Andrea Mano i vendosur në një nga sheshet kryesore të Tiranës.

Monumenti në fjalë është konceptuar, ndërtuar dhe emërtuar "Partizani çlirimtar", i shoqëruar me një basoreliev që riprodhon pamje nga beteja për çlirimin e Tiranës, mbante edhe një përkushtim pikërisht për partizanët që dhanë jetët e tyre në atë betejë.


Hitoria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U vendos në një piedestal 4 metra të lartë.(shih fotografinë në krah) Kurse në vitin 2008 gjatë një rikonstruksioni u vu në një piedestal 2.80 metra.