Pasatet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
dretimi i erërave të përhershme planetare në Tokë

Pasatet (spanjollisht - bartje, transport:përshkak se kanë qenë të përshtatshme për qarkullimin e anijeve në dëtra nga Evropa në drejtim të Amerikës) janë erëra të përhershme planetare (fryjnë gjatë tërë vitit ). Fryjnë nga viset subtropike drejt ekuatorit. Krijohen përshka të ndryshimit të shtypjes atmosferike Fryjnë nga e tërë hapsira tokësore rreth ekuatorit përveq në jugperëndim të Azisë jugore kun ë vend të tyre fryjnë monsunet. Pasatet janë erëra të përhershme që fryjnë prej viseve subtropike kah Ekuatori.[1]

Pasatet në hemisferën veriore të Tokës fryjenë nga drejtim verilindja, ndërsa në hemisferën jugore në drejtim juglindor. Në drejtimin e fryrjes së pasteve ndikon rrotacioni i Tokës,. Sikur most ë ishte rrotacioni atëgherë pasatet do të frynin në drejtim të veriut dhe jugut. Në shtresat e larta të atmosferës fryjnë erërat antipasatet me drejtim të kundërt.

shih edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Atlas themelor i gjeografisë fizike , ISBN 9989-108-37-4 , emri origjinal Atlas basico de geografia fisica