Jump to content

Patagonia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Patagonia është pjesë e Amerikës Jugore e cila ndodhet në lindje të Andeve dhe në jug të lumit Neuken dhe kolorado . Pjesa e cila i takon Kilit përfshinë pjesën e krahinës Los Lagos, trevës Ausen dhe Mengelanit Në lindje të Andeve pjesa e ci la i takon Argjentinës përfshinë provincat Neuken, Ripo Negro, Çubut, Santa Kruz , dhe okën e Zjarrtë., si dhe pjesën jugore të provincës Buenos Aires.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Spoljašnje veze[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


 Commons: Patagonia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale