Pato Machete

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Patricio Chapa Elizalde (i lindur në 6 tetor, 1975) më i njohur si "Pato" është një rapper meksikan, ishte pjesë e grupit të Control Machete.

Që nga mosha 12 vjeç ai filloi mësimet në bas elektrike. Filloni duke formuar një grup të vogël me shokët e klasës për një lojë në shkollë. Kureshtja e tij e vazhdueshme drejt muzikës e çoi atë të zbulonte instrumente të tilla si daulle, kitarë dhe flaut - që nga fillimi donte të ishte një baterist - por ndikimi artistik i nënës së tij e çoi në marrjen e mikrofonit dhe filloi të këndonte. Në fillimet e tij si muzikant ai ishte pjesë e grupit Pasto, duke marrë pjesë si vokaliste pranë Gil Cerezo (Vokalisti aktual i Kinky).

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Control Machete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Mucho Barato (1996)
  • Artillería Pesada presenta (1999)
  • Solo Para Fanáticos (2002)
  • Uno, Dos:Bandera (2003)

Pato Machete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Contrabanda (2008)
  • 33 (2012)