Patrik Nuo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Patrik Nuo
Patrick Nuo.jpg
Informacione
Lindja31 gusht 1982
PrejardhjaKosovë
ZhanriPop,Rock pop
LabelWarner Music,Sony BMG
Vite aktiv2003

Patrick Nuo (i lindur më 31 gusht 1982) është një këngëtar dhe aktor zviceran-shqiptar. Aktualisht ai jeton në Los Anxheles, California.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nuo ka lindur dhe ëshë rritur në Luzern, Zvicër, ku ka jetuar deri në moshën 17 vjeçare. Nëna e tij është një zvicerane dhe babai i tij është një shqiptar etnik nga Kosova. Ai gjithashtu ka një vëlla më të vogël të quajtur Simon.[1] Në moshën katërmbëdhjetë vjeçare, Nuo humbi shpresën për t'u bërë një lojtar i njohur i tenisit dhe vendosi të fokusohet në një karrierë muzikore. Pas disa hapave , ai arriti të shkojë në Hamburg, Gjermani, ku ai ishte angazhuar si një vokalist mbështetës për disa kengë. Ndërkohë ai gjithashtu punoi si model për projektet e bamirësisë.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2002, Patrick u takua me producentin dhe shkrimtarin David Jost, i cili ndihmoi Nuo të nënshkruajë një kontratë me Warner Music. Në muajt e ardhshëm, dueti krijoi një album të tërë, i cili u lëshua përfundimisht nën emrin Welcome në shtator 2003. Një sukses të lartë e arriti në Zvicër dhe Gjermani ne 20 vendat e parë, Ne Gjermani iu shfaqen tre kenget e ti solo si këngë promovuese "5 days" dhe kenge përcjellse "Reanimate",e cila edhe ne Zvicer arriti ne 18 vendat e parë. Në të njëjtin vit, Nuo u bashkua me Zeichen der Zeit, një projekt muzikës të krishter "Du bist nicht allein" u bë një sukses i lartë në Gjermani . Një tjetër kënge në kuadër të albumit të vetë-titulluar , "Ein weiterer Morgen", hyri në dyzet vendat e parë të Këngëve Solo në Gjermani.

Në maj 2005, albumi i dytë Nuo Superglue u lancua . Ndërkohë që nuk ishte aq i suksesshëm në anën komercaile në Gjermani. Dy nga solot e ti u lancuan nga Superglue: "Girl in the Moon" dhe "Beautiful". Kënga arriti kulminacionin duka arritur në renditjen e nëntë dhe të shtatë të këngëve më të mira në Zvicër dhe Austri respektivisht. Në vitin 2006, Nuo u bashkua me Zeichen der Zeit për të prodhuar albumin e tyre të dytë Gjenerata David (2006) dhe mori pjesë në një tjetër projekt të ndihmës jofitimprurëse

Në vitin 2007, pas një ndryshimi të kompanisë diskografike në Ariola Records, u lancua albumi i tretë i Nuo Nuo. Albumi gjerësisht nuk arriti të përputhej me suksesin e albumeve të tij të mëparshëm të studios dhe lancoi tri solo, prej të cilave vetëm "Watchin 'Over You", arriti të bëj bujë.

Në vitin 2011 Nuo u bë anëtar i jurisë në serialin gjerman të Idol Deutschland sucht den Superstar së bashku me producentin Dieter Bohlen dhe këngëtaren Fernanda Brandao.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]