Paul Karrer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Paul Karrer (1937)

Paul Karrer lindi më 21 prill të vitit 1889Moskë, Rusi dhe vdiq më 18 qërshor të vitit 1971Zürich (sq.Cyrih), Zvicër ishte kimist ruso-zviceran. Në vitin 1937 fitoi çmimin Nobel në lëmin e kimisë.