Peristera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Peristerë
Άγιος Στέφανος
Fshat
Vendndodhja
Peristerë is located in Greqia
Peristerë
Peristerë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Perëndimor
Qarku Ahai
Komuna Ahaia Perëndimor
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 75 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 6′ 49″ Veri

21° 38′ 48″ Lindje

Popullsia 124 banorë (2011)

Peristerë[1] (greqisht: Άγιος Στέφανος/Áyios Stéfanos) është fshat në qarkun i Ahaisë, Greqi. Përpara vitit 1957, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Περιστέρα/Peristéra.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 31.
  2. ^ Πανδέκτης: Peristéra - Áyios Stéfanos