Peshkaqeni dem

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Carcharhinus leucas, Koh Phangan, Tailandia.

Peshkaqeni dem (Carcharhinus leucas), i njohur gjithashtu si peshkaqeni Zambezi (joformalisht zambi) në Afrikë dhe peshkaqeni i Liqenit të NikaraguasNikaragua, është një lloj peshkaqeni requiem që zakonisht gjendet në mbarë botën në ujërat e ngrohta dhe të cekëta përgjatë brigjeve dhe lumenjve. Është i njohur për natyrën e tij agresive dhe praninë kryesisht në sistemet e ngrohta, të cekëta të njelmëta dhe të ujërave të ëmbla, duke përfshirë grykëderdhjet dhe (zakonisht) rrjedhat e poshtme të lumenjve.

Peshkaqenët e demit janë euryhaline dhe mund të lulëzojnë si në ujë të kripur ashtu edhe në ujë të freskët. Ata dihet se udhëtojnë shumë lart në lumenj dhe dihet se udhëtojnë lart në lumin Misisipi deri në Alton, Illinois, rreth 1.100 km larg oqeanit, por janë regjistruar pak ndërveprime të ujërave të ëmbla me njerëzit. Peshkaqenët e demit me përmasa më të mëdha janë ndoshta përgjegjës për shumicën e sulmeve të peshkaqenëve pranë bregut, duke përfshirë shumë incidente të pickimit të peshkaqenëve që i atribuohen specieve të tjera.

Ndryshe nga peshkaqenët e lumenjve të gjinisë Glyphis, peshkaqeni dem nuk është peshkaqen i ujërave të ëmbla në të vërtetë, pavarësisht aftësisë së tyre për të mbijetuar në habitatet e ujërave të ëmbla.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]