Peter Sutcliffe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Peter William Sutcliffe u lind me 2 qershor 1946 në Qyrezen Bingley në perëndim të Jorkshirit, Angli është vrasës serial që polica i vendosi nofkën si The Yorkshire Ripper (sq : Kasapi i Jorkshirit) ai është gjetur fajtor për vrasjen e 13 femrave ai u arrestua me 2 janar të vitit 1981. Ai aktualisht vuan dënimin me burgim te përjetshëm kohë pas kohë. Ai është në rehabilitim ne Spitalin Broadmoor Hospital sepse vuante nga Skizofrenia Paranojake citon gazeta London Times e cila kishte publikuar lajmin më 16 korrik 2010 për aplin e tij për lirim nga burgu dhe spitalet rehabilituese nga pala mbrojtëse e Peter Sutcliffe. Por Gjykata Hodhi poshtë apelin për lirim e tij[1].

Peter William Sutcilffe

Jeta dhe Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Peter William Sutcliffe lindi në Bingley një qytezë ne perëndim te Yorkshirit një qytet ne Britani te Madhe familja e tij ishte klase punëtore katolike babai i tij ishte John Sutcliffe (1922-2004) ndërsa nëna e tij ishte Kathleen (Frances Sutcliffe) (1919-1978) Sutckiffe e la shkollën kur i kishte 15 vjet ahi hyri te punojë si shêrbetor ai punoi në fabrikën Baird Television Ltd dhe u largua dhe punoi ne rrugë si shitës.

Pas largimit Baird, ai punoi nightshifts në Punëve Britani e Madhe e Anderton International nga prillit të 1973. Në shkurt të vitit 1975 ai mori tepricë, e përdorur pay-off për të fituar një licencë kamion në 4 qershor 1975 dhe filloi të punojë si shofer për një firmë të gomave në 29 shtator të atij viti. Më 5 mars 1976 ai u shkarkua për vjedhjen e gomave të përdorura. Ai ishte i papunë deri në tetor të vitit 1976, kur ai gjeti një punë si shofer kamion për T & WH Clark (Holdings Ltd) mbi Estate rrugor Canal Industriale në Bradford. Sutcliffe shpesh përdoret prostituta si një njeri i ri dhe kjo është spekuluar se përvoja e keqe me një gjatë së cilës ai u besohet të ketë qenë conned nga paratë, ndihmoi karburantit urrejtjen e tij të dhunshme e grave.

Ai së pari u takua me Sonia Szurma (i cili ishte nga prindër çeke dhe ukrainase) më 14 shkurt 1967, ata u martuan më 10 gusht 1974. Gruaja e tij pësoi disa gabimeve gjatë viteve në vijim disa dhe disa ishin njoftuar më pas se ajo nuk do të jetë në gjendje të ketë fëmijë. Menjëherë pas kësaj, ajo rifilloi një kurs trajnimi të mësuesve. Kur ajo përfundoi kursin në vitin 1977 dhe filloi të jepte mësim, çifti përdorur pagë nga puna e saj për të blerë shtëpinë e tyre të parë në Heaton, Bradford, ku ata u zhvendos më 26 shtator 1977, dhe ku ata janë ende duke jetuar në kohën e arrestimit Sutcliffe së.

Viktimat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viktima e parë ishte Wilma McCann 28 vjeçare prostitutë |Data e vrasjes 30/11/1975
Viktima e dytë ishte Emily Jackson 42 vjeçare prostitutë |Data e vrasjes 25/01/1976
Viktima e trëtë ishte Irene Richardson 28 vjeçare prostitutë |Data e vrasjes 05/02/1976
Viktima e katërt ishte Patricia Atkinson 32 vjeçare prostitutë |Data e vrasjes 23/04/1977
Viktima e pestë ishte Jayne MacDonald16 vjeçare nxënëse |Data e vrasjes 26/06/1977
Viktima e gjashtë ishte Jean Jordan 20 vjeçare prostitutë |Data e vrasjes 01/11/1977
Viktima e shtatë ishte Yvonne Pearson 21 vjeçare prostitutë |Data e vrasjes 21/01/1978
Viktima e tetë ishte Helen Rytka 18 vjeçare prostitutë |Data e vrarjes 31/01/1978
Viktima e nëntë ishte Vera Millward 40 vjeçare prostitutë |Data e vrasjes 16/05/1978
Viktima e dhjetë ishte Josephine Whitaker 19 vjeçare prostitutë |Data e vrasjes 04/04/1979
Viktima e nimbëdhjtë ishte Barbara Leach 20 vjeçare studente |Data e vrasjes 02/09/1979
Viktima e dymbëdhjetë ishte Marguerite Walls 37 vjeçare prostitutë |Data e vrasjes 20/08/1980
Viktima e fundit ishte Jacqueline Hill 20 vjeçare studente prostitutë |Data e vrasjes 17/11/1980.
Wilma MC Cann viktima e parë Peter Sutcliffe

Vrasjet Brutale dhe perjeket 1975-1981[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tentim vrasja në vitin 1969[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sutcliffe kryer sulmin e tij të parë mbi një prostitutë të vjetër të cilin ai e kishte takuar ndërsa të kërkoni për grua që e kishte mashtruar atë më parë nga e para. Ai kishte lënë mikut të tij mini-van dhe eci deri Saint Pauls Road, Bradford, derisa ai ishte nga sytë. Kur ai u kthye, ai ishte nga fryma, sikur ai kishte qenë running. Ai i tha afatgjatë shoku i tij Trevor Birdsall, i cili ishte shoferi i mjetit që ai ishte në, për të përzënë jashtë shpejt. Sutcliffe tha se ai kishte ndjekur një prostitutë në një garazh dhe e goditi atë në kokë me një gur në një goditje. Sipas deklaratës së tij, Sutcliffe deklaroi, "kam marrë nga makina, shkoi nëpër rrugë dhe e goditi atë. Forca e ndikimit grisi gishtin jashtë goditje dhe çdo gjë ishte në të dalë. Shkova përsëri në makinë dhe mori në të ".

Kur policia ka vizituar shtëpinë e tij ditën tjetër, ata e informoi atë se gruaja, që nuk kishin asnjë ngjashmëri me prostitute i cili kishte mashtruar atë nga £ 10, kishte vënë re poshtë mini-van pjatë Birdsall e automjeteve regjistrimit. Sutcliffe pranoi se ai e kishte goditur atë mbi kokë, por pohoi se ajo ishte vetëm me dorën e tij. Policia tha se ai ishte "shumë me fat" si prostitutë nuk duan asgjë më shumë të bëjë me incidentin - ajo ishte një prostitutë e njohur dhe burri i përbashkët-ligjin e saj ishte duke vuajtur dënimin për një sulm.

Vrasja e parë 1975[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sutcliffe kryer sulmin e tij të dytë në natën e 5 korrik 1975 në Keighley. Ai sulmoi Anna Rogulskyj, i cili po ecte i vetëm, duke e goditur pa ndjenja e saj me një çekiç top-PEEN dhe ulje barkun e saj me një thikë. Shqetësuar nga një fqinj, ai u largua pa e vrarë atë. Rogulskyj mbijetoi pas ndërhyrjes mjekësore të gjerë, por u traumatizuan emocionalisht nga ky sulm. [6]

Sutcliffe sulmuar Olive ndjej në Halifax në gusht. Punësuar të njëjtin modus operandi ai e goditi atë nga prapa dhe përdorur një thikë për të zvogëluar atë, edhe pse këtë herë lart mollaqe saj. Përsëri ai u ndërpre, dhe u largua viktimë e tij u plagosën rëndë, por ende gjallë. Ashtu si Rogulskyj, ndjej pësuar plagët emocionale nga sulmi, duke përfshirë depresionin klinik. Më 27 gusht, Sutcliffe sulmuar 14 vjeçar Tracy Browne në Silsden. Ai e goditi atë nga pas dhe e goditi atë në kokë pesë herë, ndërsa ajo ishte duke ecur në një korsi të vendit. Sutcliffe nuk u dënua për këtë sulm, por pranoi atë në vitin 1992. Viktima e parë për të humbur jetën e saj ishte Wilma McCann, më 30 tetor. McCann ishte një nënë e katër nga rrethi Chapeltown e Leeds. Sutcliffe goditi atë dy herë me një çekiç para sulmit herë 15 e saj në qafë, gjoks dhe bark. Gjurmët e spermës janë gjetur në pjesën e prapme të brendshme të saj. Një hetim i gjerë, duke përfshirë 150 oficerë policie dhe 11,000 intervista, dështoi për të zbuluar fajtor. Një nga vajzat e McCann u angazhuan vetëvrasje në dhjetor të vitit 2007, thuhet se pas vuajtur vitet e dënimit mbi vdekjen e nënës së saj.

Sutcliffe kryer vrasjen e tij e ardhshme në janar të vitit 1976, kur ai thika Emily Jackson 51 herë në Leeds. Në vështirësi financiare, Jackson kishte qenë duke përdorur van familjare të këmbimit favore seksuale për para, një fakt i cili tronditur familjen dhe fqinjëve kur u zbulua pas vrasjes. Sutcliffe goditur atë në kokë me një çekiç dhe përdoren pastaj një kaçavidë mprehur për thikë në qafë, gjoks dhe bark. Sutcliffe gjithashtu vuloset në kofshën e saj, duke lënë pas një përshtypje të boot tij. [9]

Sutcliffe sulmuar Marcella Claxton në Roundhay Park, Leeds, më 9 maj. Duke ecur në shtëpi nga një parti, ajo është dhënë një ashensor nga Sutcliffe. Kur ajo më vonë mori nga makina për të urinoj, Sutcliffe goditur atë nga prapa me një çekiç. Ajo kishte mbetur gjallë dhe ishte në gjendje për të dëshmuar kundër Sutcliffe në gjyqin e tij.

Më 5 shkurt 1977 ai sulmoi Irene Richardson, një prostitutë Chapeltown, në Parkun Roundhay. Richardson u bludgeoned për vdekje me një çekiç. Pasi ajo kishte vdekur, ai gjymtuar kufomën e saj me një thikë. Tyre gjurmët lënë afër skenën e vrasjes rezultoi në një listë të gjatë të automjeteve të dyshimta të mundshme.

Dy muaj më vonë, më 23 prill 1977, Sutcliffe vrarë Bradford prostitutë Patricia "Tina" Atkinson në banesën e saj, ku policia gjeti një bootprint mbi shtresa e mbulesa. Dy muaj më vonë Sutcliffe kryer një tjetër vrasje në Chapeltown, duke pretenduar se viktima e tij të vogël, 16-vjeçari Jayne Macdonald më 26 qershor. Ajo nuk ishte një prostitutë. Në perceptimin e publikut, vdekja e saj tregoi se çdo grua ishte një viktimë potenciale. [10] Sutcliffe sulmuar seriozisht Maureen gjatë në Bradford në korrik. Ai u ndërpre dhe e lanë për të vdekur. Një dëshmitar keqpërcaktohen të bëjë të makinës së tij. Më shumë se 300 oficerë policie që punojnë rastin grumbulluar 12.500 deklarata dhe kontrolluar mijëra makina, por pa sukses. Më 1 tetor 1977 Sutcliffe vra Manchester prostitutë Zhan Jordanin. [11] Trupi i saj u gjet dhjetë ditë më vonë dhe ishte padyshim lëvizi disa ditë pas vdekjes. Në një rrëfim të mëvonshme, Sutcliffe deklaroi ai kishte kuptuar se e re £ shënimi 5 ai i kishte dhënë asaj ishte gjurmimi. Pas pret një parti të familjes në shtëpinë e tij të ri, ai u kthye në djerrinë prapa Varrezat Jugore Mançester, ku ai e la trupin, për të rifitoj shënim. Në pamundësi për të bërë kështu që ai gjymtuar kufomën e Jordanisë dhe lëvizur vendndodhjen e trupit. [12]

Mëngjesin e ardhshëm, Jordan u zbulua nga aktori Bruce Jones, i cili në atë kohë ishte një punëtor vendor të qumështit. Ai kishte një ndarjen në vendin fqinj vendin ku trupi u gjet dhe u kërkoni për tulla shtëpi disused kur ai bëri zbulimin. [12] £ 5 shënim, fshehur brenda një ndarje të fshehtë në kuletë e Jordanisë, ofroi një pjesë të çmuar të dëshmi. Shënimi ishte e re, duke lejuar që ajo të të gjurmohen të degëve të Bankës Midland në Shipley dhe Bingley. Analiza Policia e operacioneve bankare lejuar ata që të ngushtuar fushën e tyre të hetimit për 8,000 punonjësit lokalë, të cilët mund të kanë marrë atë në wagepacket tyre. Gjatë tre muajve policia intervistoi 5000 njerëz, duke përfshirë Sutcliffe, të cilin ata nuk e lidhur me krimin. Më 14 dhjetor Sutcliffe sulmuar një tjetër prostitutë Leeds, Marilyn Moore. Moore mbijetuar dhe siguruar policinë me një përshkrim të sulmuesit të saj. Tyre gjurmët gjetur në vendngjarje përputhet atyre nga një sulm më parë.

Më 5 shkurt 1977 ai sulmoi Irene Richardson, një prostitutë Chapeltown, në Parkun Roundhay. Richardson u bludgeoned për vdekje me një çekiç. Pasi ajo kishte vdekur, ai gjymtuar kufomën e saj me një thikë. Tyre gjurmët lënë afër skenën e vrasjes rezultoi në një listë të gjatë të automjeteve të dyshimta të mundshme.

Dy muaj më vonë, më 23 prill 1977, Sutcliffe vrarë Bradford prostitutë Patricia "Tina" Atkinson në banesën e saj, ku policia gjeti një bootprint mbi shtresa e mbulesa. Dy muaj më vonë Sutcliffe kryer një tjetër vrasje në Chapeltown, duke pretenduar se viktima e tij të vogël, 16-vjeçari Jayne Macdonald më 26 qershor. Ajo nuk ishte një prostitutë. Në perceptimin e publikut, vdekja e saj tregoi se çdo grua ishte një viktimë potenciale. [10] Sutcliffe sulmuar seriozisht Maureen gjatë në Bradford në korrik. Ai u ndërpre dhe e lanë për të vdekur. Një dëshmitar keqpërcaktohen të bëjë të makinës së tij. Më shumë se 300 oficerë policie që punojnë rastin grumbulluar 12.500 deklarata dhe kontrolluar mijëra makina, por pa sukses. Më 1 tetor 1977 Sutcliffe vra Manchester prostitutë Zhan Jordanin. [11] Trupi i saj u gjet dhjetë ditë më vonë dhe ishte padyshim lëvizi disa ditë pas vdekjes. Në një rrëfim të mëvonshme, Sutcliffe deklaroi ai kishte kuptuar se e re £ shënimi 5 ai i kishte dhënë asaj ishte gjurmimi. Pas pret një parti të familjes në shtëpinë e tij të ri, ai u kthye në djerrinë prapa Varrezat Jugore Mançester, ku ai e la trupin, për të rifitoj shënim. Në pamundësi për të bërë kështu që ai gjymtuar kufomën e Jordanisë dhe lëvizur vendndodhjen e trupit.

Mëngjesin e ardhshëm, Jordan u zbulua nga aktori Bruce Jones, i cili në atë kohë ishte një punëtor vendor të qumështit. Ai kishte një ndarjen në vendin fqinj vendin ku trupi u gjet dhe u kërkoni për tulla shtëpi disused kur ai bëri zbulimin.5 paun shënim, fshehur brenda një ndarje të fshehtë në kuletë e Jordanisë, ofroi një pjesë të çmuar të dëshmi. Shënimi ishte e re, duke lejuar që ajo të të gjurmohen të degëve të Bankës Midland në Shipley dhe Bingley. Analiza Policia e operacioneve bankare lejuar ata që të ngushtuar fushën e tyre të hetimit për 8,000 punonjësit lokalë, të cilët mund të kanë marrë atë në wagepacket tyre. Gjatë tre muajve policia intervistoi 5000 njerëz, duke përfshirë Sutcliffe, të cilin ata nuk e lidhur me krimin. Më 14 dhjetor Sutcliffe sulmuar një tjetër prostitutë Leeds, Marilyn Moore. Moore mbijetuar dhe siguruar policinë me një përshkrim të sulmuesit të saj. Tyre gjurmët gjetur në vendngjarje përputhet atyre nga një sulm më parë.

Policia ndërprerë kërkimin për personin i cili ka pranuar notë £ 5 në janar 1978. Edhe pse Sutcliffe u intervistua për shënimin £ 5, ai nuk është hetuar më tej (në fund të fundit ai do të kontaktohet, dhe shpërfillur, me skuadrën e Ripper në disa raste të tjera). Kjo muaj, Sutcliffe vrarë përsëri. Viktima e tij ishte 21-vjeçari prostitutë Bradford, Yvonne Pearson. Sutcliffe fshehu trupin e saj nën një divan fshi dhe nuk u gjet deri në mars. Ai vrau 18-vjeçarin Huddersfield prostitutë Helen Rytka, në natën e 31 janarit. Trupi i saj u gjet tri ditë më vonë. Më 16 maj, Sutcliffe vranë përsëri pas një pauze tre mujore.Viktima ishte Vera Millward të cilin ai e vrarë gjatë një sulmi në parkingun e Manchester Mbretërore infermieri.

Gati një vit kaloi para Sutcliffe sulmuan përsëri. Gjatë kësaj periudhe, në nëntor të vitit 1978. Më 4 prill 1979 Sutcliffe vrau një 19-vjeçar të shoqërisë nëpunës ndërtimi, Josephine Whitaker. Ai e sulmoi atë në Saville park maur, Halifax, si ajo po ecte në shtëpi. Pavarësisht provave të reja ligjore, përpjekjet e policisë u shmangen për disa muaj pas marrjes së një mesazhi regjistroi që pretendon të jetë nga vrasësi. Mesazhi fyu Ndihmës shefi polic George Oldfield i cili ishte udhëheqës hetimin. Kasetë përmban zë një njeriu duke thënë: "Unë jam Jack. Shoh ju jeni që nuk ka fat infektues mua. Unë kam respekt të madh për ju, George, por Zot, ju nuk jeni më afër infektues mua tani se katër vjet më parë, kur kam filluar ". [16]

Bazuar në polici regjistruar mesazh filloi në kërkim për një njeri me një theks të Wearside, i cili u ngushtuar në zonën Castletown e Sunderland. Mesazhi ishte shumë më vonë zbuloi që të jetë një mashtrim. Hoaxer, i quajtur "Wearside Jack", dërgoi dy letra në polici në vitin 1978, që mburrej e krimeve të tij. Letrat, të nënshkruar "Jack rrjepës", e mori përgjegjësinë për vrasjen e 26-vjeçarit Joan Harrison në Preston në nëntor 1975. (Më 20 tetor 2005, John Samuel Humble, një banor i papunë alkoolike dhe kohë të gjatë i zonës Estate Ford e Sunderland - një milje nga Castletown - u akuzua për përpjekje për të prishur rrugët e drejtësisë për dërgimin e letrave Mashtrimi dhe kasetë Ai. u mbajt në paraburgim. Më 21 mars 2006 Humble u shpall fajtor dhe u dënua me tetë vjet burg.

Më 1 shtator Sutcliffe vrarë 20-vjeçarin Barbara Leach. Leach ishte një student i Universitetit Bradford vra dhe trupi i saj hedhur në pjesën e pasme të 13 Grove Ash, nën një grumbull të tullave, në afërsi të universitetit dhe banesa e saj. Ajo ishte sulmi i tij gjashtëmbëdhjetë. Vrasja e një grua që nuk ishte një prostitutë alarmuar përsëri publik dhe bëri një fushatë publicitare të shtrenjtë, i cili ka theksuar këtë lidhje Wearside. Pavarësisht nga plumbi Wearside rreme, Sutcliffe u intervistua në të paktën dy raste të tjera në vitin 1979. Pavarësisht krahasimit të dhëna disa mjekësisë ligjore dhe duke qenë në listën e 300 emrave në lidhje me shënimin £ 5, ai nuk ishte i dyshuar fuqishëm. Në total, Sutcliffe u intervistua nga policia në nëntë raste.

Në prill 1980 Sutcliffe u arrestua për ngarje dehur. Në pritje të gjykimit në këtë akuzë, ai vrau dy më shumë gra. Ai ka vrarë 37-vjeēar Muret Marguerite në natën e 20 gushtit, dhe 20-vjeqarja Jacqueline Hill, një student në Universitetin e Leeds, në natën e 17 nëntorit. Ai gjithashtu ka sulmuar dy gratë e tjera që mbijetuan. Ata ishin Dr Uphadya Bandara, sulmuan në Leeds më 24 shtator, dhe 16-vjeçari Tereza Sykes, sulmuan në Huddersfield në natën e 5 nëntorit. Më 25 nëntor, Trevor Birdsall, një bashkëpunëtor i Sutcliffe raportuar atë në polici si i dyshuar. Ky informacion u zhduk në sasi të madhe të dokumentave të krijuar tashmë.

Arrestimi 1981[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2 janar 1981, Sutcliffe u ndalua nga policia me Reivers 24-vjeçar prostitutë Olivia në rrugë me pemë e Shtëpisë së dritës tregton, Melbourne Avenue, Broomhill, Sheffield, në jug të Yorkshire. Një kontroll policor gjeti zbuluar makinë ishte pajisur me targa false dhe Sutcliffe u arrestua për këtë vepër dhe të transferohet në Dewsbury Stacionin Policor, West Yorkshire. Në Dewsbury ai është marrë në pyetje në lidhje me rastin Ripper Yorkshire si ai përputhet kaq shumë nga karakteristikat fizike të njohura. Policia nesërmen u kthye në skenën e arrestimit dhe zbuloi një, çekiç thikë dhe litar ai kishte fshi kur ai shkurtimisht rënë larg nga policia, pasi duke u thënë atyre se ai ishte "i shpërthyer për një shurrë". Sutcliffe kishte fshehur një thikë e dytë në cisternë tualet në stacionin e policisë, kur ai është lejuar të përdorë tualetin.Policia mori një urdhër kërkimi për shtëpinë e tij në 6 Lane Xhennet në rrethin Heaton e Bradford dhe e solli gruan e tij në pyetje.

Kur Sutcliffe është hequr rrobat e tij në stacionin e policisë ai ishte i veshur me një triko V-qafe nën pantallonat e tij. Të sleeves ishte tërhequr mbi këmbët e tij dhe V-qafe ekspozuar zonën e tij gjenitale.Front i bërryla ishin mbushur për të mbrojtur gjunjët e tij si, me sa duket, ai u gjunjëzua mbi kufomat e viktimave të tij. Implikimet seksuale e kësaj veshje janë mbajtur të jetë e qartë, por ajo nuk i është komunikuar për publikun deri në librin e vitit 2003, Wicked përtej besimit: The Hunt për rrjepës Yorkshire, të shkruar nga Michael Bilton. Pas dy ditësh në pyetje intensive, në pasditen e 4 janarit 1981 Sutcliffe papritmas deklaroi se ai ishte Ripper. Gjatë ditës së nesërme, Sutcliffe qetësi përshkruar sulmet e tij të shumta. Javë më vonë ai deklaroi Perëndia i kishte thënë atij për të vrarë gratë. Ai shfaqet emocion vetëm kur tregon për vrasjen e viktimës së tij më të ri, i Jayne MacDonald, dhe kur ai është marrë në pyetje në lidhje me vrasjen e Joan Harrison, që ai me furi mohon. Ai u akuzua në Dewsbury më 5 janar.

Në gjyqin e tij, Sutcliffe vetëdeklarua jo fajtor për 13 akuza për vrasje, por fajtor për vrasje në bazë të përgjegjësisë zvogëluar. Baza e kësaj mbrojtjes ishte pretendimi i tij se ai ishte mjet i vullnetit të Zotit. Sutcliffe parë pohuar të ketë dëgjuar zërin duke punuar si një varrmihës, që në fund të fundit urdhëruar atë për të vrarë prostituta. Ai pohoi se zërat origjinën nga një varrit të një njeriu të vdekur polak, Bronislaw Zapolski, [21] dhe se zërat që ishin nga Perëndia.

Ai gjithashtu u deklarua fajtor për shtatë akuza të vrasjes në tentativë. Prokuroria ka për qëllim që të pranojë fajin Sutcliffe pas katër psikiatër diagnostikuar atë me skizofrenisë paranojak. Megjithatë, gjykatësi gjyq, Z. Drejtësisë Boreham, kërkoi një shpjegim jashtëzakonisht të hollësishëm të arsyetimit të akuzës. Pas një përfaqësim prej dy orësh nga ana e Prokurorit të Përgjithshëm Havers Sir Michael, një 90-minutësh break drekë dhe më tej 40 minuta e diskutimit ligjor, ai ka refuzuar thirrjen zvogëluar përgjegjësinë dhe porositë e ekspertëve të katër psikiatërve, duke këmbëngulur se rasti duhet të të trajtohen nga një juri. Duhur Gjyqi ishte vendosur të fillojë më 5 maj 1981.

Gjyqi zgjati dy javë dhe përkundër përpjekjeve të QC James tij avokatit Chadwin, Sutcliffe u gjet fajtor për vrasjen e mbi të gjitha akuzat dhe u dënua me burgim të përjetshëm. Gjykatësi tha se gjykimi Sutcliffe ishte përtej shpengimit, dhe se ai shpresonte se ai kurrë nuk do të linte burgun. Ai rekomandoi një afat minimal prej 30 vjet për të shërbyer para parole konsiderohet. Ky rekomandim do të thotë se Sutcliffe do të kishte qenë e pamundur që të lirohen së paku deri në vitin 2011, në moshën 65 vjeç. Më 16 korrik 2010 kjo fjali është zgjatur për një mandat të plotë të jetës, do të thotë se Sutcliffe nuk do të largohet nga burgu gjallë, ndalon të gjitha zhvillimet gjyqësore për të kundërtën.

Pas gjyqit të tij, Sutcliffe pranoi dy sulme të mëtejshme për detectives. Ajo u vendos në kohën që prokuroria për këto vepra "nuk ishte në interes të publikut". West Yorkshire Policia kanë bërë të qartë se viktimat femra dëshiron të mbetet anonim.

Arrestimi i Peter Sutcliffe 1981

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * http://coldbloodedkiller.tumblr.com/post/6117127728/peter-william-sutcliffe-born-2-june-1946-is-an