Petrit Skënde

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Petrit Skënde (lindur më 30 dhjetor 1937 në Dardhë, vdiq në 2018) fizikan shqiptar, ishte specializuar për fizikë bërthamore dhe për rreth 20 vjet ka qenë nën/drejtor i Institutit të Fizikës bërthamore të Aplikuar. Petrit Skënde ka qenë për rreth 30 vjet profesor fizike në Fakultetin e Shkencave të Natyrës si edhe nën/kryetar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë deri në vitin 1997, kur doli në pension. Ndërroi jetë më 20 shkurt 2018.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]