Pica (Trifali)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Picë
Σιτοχώριον
Fshat
Vendndodhja
Picë is located in Greqia
Picë
Picë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Peloponez
Qarku Mesini
Komuna Trifali
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 294 m (m.n.d.)
Koordinatat 37° 19′ 24″ Veri

21° 48′ 42″ Lindje

Popullsia 30 banorë (2011)

Picë[1] (greqisht: Σιτοχώριον/Sitokhórion) është fshat në qarkun i Mesinisë, Greqi. Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Πιτσιά/Pitsiá.[2][3]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 41.
  2. ^ Georgacas, Demetrius J., & William A. McDonald (1969). Place Names of Southwest Peloponnesus: Register and Indexes. University of Minnesota Press. fq. 337.
  3. ^ Πανδέκτης: Pitsiá - Sitokhórion