Jump to content

Pidgin (program)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e Pidgin

Pidgin (i quajtur dikur Gaim) është një multi-platformë e mesazhimit të çastit e bazuar në kod me burim të hapur dhe në një bibliotekë të quajtur libpurple. Libpurple ka mbështetje për protokollet e përdorura zakonisht nga një numër i madh platformash të mesazheve të çastit, duke i lejuar përdoruesit të aksesojnë shërbime të ndryshme nga një program i vetëm.

Numri i përdoruesve të Pidgin është vlerësuar të jetë mbi 3 milionë në vitin 2007.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Luke Schierer discusses Pidgin, Open source and life" Arkivuar 8 shkurt 2008 tek Wayback Machine. PC World Australia, 10 October 2007.