Piperi i zi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Piperi në forma të ndryshme

Piperi i zi (Piper nigrum) është një hardhi e lulëzuar në familjen Piperëve, e kultivuar për frutat e saj, të njohur si kokrra piper, e cila zakonisht thahet dhe përdoret si erëz dhe erëza.

Fruti është një frut guri i cili është rreth 5 mm (0,20 inç) në diametër (i freskët dhe plotësisht i pjekur), i kuq i errët dhe përmban një gurë që përfshin një farë piper të vetëm. Kokrrat e piperit dhe speci i bluar që rrjedh prej tyre mund të përshkruhen thjesht si piper, ose më saktë si piper i zi (frut i papjekur i gatuar dhe i tharë), piper jeshil (frut i papjekur i tharë) ose piper i bardhë (fara frutash të pjekura).

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Piper nigrum