Plazhi i Gjipesë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Plazhi i Gjipesë në Jalë

Plazhi i Gjipesë thuhet se ka plazhe në vend jo vetëm për bukurinë, për natyrën, por për faktin se ata janë të mbyllur sepse Shqipëria është e paparashikueshme, në qoftë se në një moment ju jeni në shkretëtirë pothuajse dhe duket se nuk ka asgjë për të parë pas pak zbuloni plazhe për të qëndruar të cilat ju nuk i prisni fare. Lartësitë e shkëmbinjve të pjerrët me pamje blu të qartë dhe transparente me një plazh të vogël që i lidh ato. Ky vend i mrekullueshëm është një vlerë për ata që e duan detin dhe bukuritë natyrore është mbyllur në Vuno dhe Ilias dy fshatra të vogla në jug të Shqipërisë jo shumë larg nga plazhi i njohur Dhërmiu . Emri "Gjipe" thuhet se vjen nga bashkimi i dy fjalëve "Gjiri i Perendise".

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]