Poçesta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Pocesta)
Jump to navigation Jump to search
Flag of Albania.svg Poçesta
Noimage.png
Emri: Poçesta
Qarku: Qarku i Korçës
Rethi: Rrethi i Korçës
Komuna: Komuna Libonik
Kryeplak: -
Popullsia: 800
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: 800 m
Gjerësia gjeografike: -
Gjatësia gjeografike: -
Web-faqe: www.facebook.com/pages/pocesta/193757255142?ref=ts

Pocesta është një fshat i vogël në veri-perëndim

të Korçës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është fshat në vëri të Korçës. Bën pjesë në Komunën e Libonikut. Ka një popullsi prej rreth 800 banorësh. Shtrihet në rrëzë të kodrës në fushëgropën e Korçës. Është e njohur për prodhimin e rakisë së rrushi, vërës, duhanit edhe prodhimeve të tjera bujqësorë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banorët merren më bujqësi, ndërtim, blegtori. Shumica e të rinjeve kanë emigruar në Greqie edhe punojnë aty në ndërtim.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne kete harte ne pjesen larte ne shigjeten e kuqe tregohet pocesta ne vitin 1878

Fshati është shumë i vjetër. Në fillimet e tij është banuar vetëm nga 7 familje sipas të thënieve të pleqve të fshatit. Dalëngadalë fshati është rritur dukë mirëpritur familje nga fshatrat e tjera të krahinës së Gorës.

Në kohën e Komunizmit fshati bënte pjesë në ndërmarrjen bujqësorë edhe shquheshe për prodhimin e duhanit, rrushit, grurit, misrit edhe drithërat e tjerë Familja Buzo ka qënë një nga familjet më të hershme që ka banuar këtë fshat. Më pas fshati është populluar edhe nga familja të tjera të cilat kanë ardhur më vonë dhe këtu vlen të përmendët familjet Lipo, Jalli apo Shkëmbi.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]