Polaroid (filmi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Polaroid është një film i vitit 2019 i zhanrit horror me regji të Lars Klevberg, bazuar në filmin e shkurtër të vitit 2015 me të njëjtin titull.

Polaroid

Viti 2019
Regjia Lars Klevberg
Prodhimi Roy Lee
Chris Bender
Michael Mahoney
Skenari Blair Butler
Bazuar në Polaroid nga Lars Klevberg
Në rolet kryesore Kathryn Prescott
Grace Zabriskie
Samantha Logan
Tyler Young
Javier Botet
Katie Stevens
Madelaine Petsch
Priscila Quintana
Davi Santos
Keenan Tracey
Mitch Pileggi
Muzika Philip Giffin
Kinematografia Pål Ulvik Rokseth
Montazhi Peter Gvozdas
Studioja kinematografike Dimension Films
Benderspink
Eldorado Film
Vertigo Entertainment
Shpërndarë nga Wild Bunch (Gjermani)
Data e daljes në kinema 20 janar 2019 (Gjermani)
Kohëzgjatja 88 minuta
Shteti SHBA
Gjuha Anglisht
Vlerësimi -
Buxheti -
Fitimet -
Paraprihet nga
Pasohet nga -

Skenari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Miket Sarah (Madelaine Petsch) dhe Linda (Erika Prevost) po kalojnë kutinë e kujtimeve të nënës së Sarës dhe vijnë në një kamera të vjetër Polaroid. Linda merr një fotografi nga Sara për ta testuar atë. Atë natë, Sara njofton se fotografia ka një figurë të fshehtë që qëndron prapa saj. Ajo dëgjon zhurma të frikshme që vijnë nga papafingoja. Pastaj ajo vritet nga një entitet i panjohur.

Në ditët e sotme, nxënësja e ndrojtur e shkollës së mesme Bërd (Kathryn Prescott) po përfundon zhvendosjen e saj në një dyqan lokal antik, kur bashkëpunëtori i saj dhe admiruesi i panjohur Tajler (Davi Santos) i jep asaj një kamerë të vjetër Polaroid nga një shitje garazhesh. Kamera, duke qenë në interes të Bërdit, ka inicialet "RJS" të gdhendur në të. Tajleri këmbëngul që Bërd ta testojë kamerën duke kapur një fotografi të tij. Në shtëpi, Bërd vëren një figurë të çuditshme në fotografinë e Tajlerit.

Më vonë atë natë, Bërd me dëshirë shkon dhe takohet me miqtë e saj të tjerë Mina (Priscilla Quintana), i dashuri i Minas, Dejvin (Keenan Tracy), zonja Averi (Katie Stevens) dhe nxënësi i shkollës së mesme Konori (Tyler Young). Ndërkohë, ndërsa Tajler po mbyllet në dyqanin antik, ai takohet me një fat të përgjakshëm kur subjekti e sulmon dhe e vret atë.

Në parti, Mina këmbëngul në një foto të grupit. Bërd ofron për të marrë foton për ta. Ajo përdor kamerën e saj Polaroid për të marrë fotografinë e grupit (me Kejsin duke e fotobombuar atë në bezdi të Minas). Averi i frustruar ecën në to duke kuptuar se morën një fotografi pa të. Ajo kap kamerën e Polaroid të Bërd dhe e merr me veturë. Parti përfundon kur Sheriff Pembrok (Mitch Pileggi) i kërkon Bërdit të vijë në stacion dhe i thotë asaj se Tajler dyshohet se është vrarë. Në shtëpi, Bërdi e tronditur ngushëllohet nga nëna e saj (Shauna MacDonald). Ndërsa Bërd zhvendoset përmes fotografive të marra më herët, ajo e sheh foton e Tajlerit të pastër nga errësira e errët, por ai u transferua misteriozisht në foton e Averit.

Në shtëpinë e saj, gjatë ndreqjes së dekoratave të partisë, Averi vritet kur njësia e kapërcen qafën e saj. Mëngjesi erdhi dhe Kejsi i tregon Bërdit për Averin. Ajo merr një vështrim të fundit në foto dhe hija në foton e Averit u zhduk, pasi u transferua në foton e shokëve të saj. Me frikë, përpiqet të shkatërrojë kamerën pa asnjë dobi. Në shkollë, Bërd përpiqet të paralajmërojë miqtë e saj për një rrezik të afërt, duke lidhur ngjarjet e vdekjeve të Tajlerit dhe Averit me fotot e tyre nga kamera Polaroid. Devini fshin teorinë e Bërdit dhe përpiqet të shkatërrojë fotografinë duke e djegur atë me çakmakët e tij. Papritmas, ndërsa fotografia digjet, dora e Minas shpërthen në flakë. Bird ndalon dëmtimin e mëtejshëm kur ajo e shuan zjarrin në figurë ndërsa riparon misteriozisht vetveten.

Ndërsa Devini dhe Kejsi shoqërojnë Minan në njësinë e djegur të spitalit, Bërdi dhe Konori kthehen në dyqanin antik për të marrë aksesorët e kamerës me shpresën për të gjetur të dhëna, pasi ka kuptuar se kamera është një provë zyrtare e skenës së krimit kur ajo gjen një shenjë prove. Ata gjithashtu zbulojnë se kamera ishte në pronësi të një mësuesi fotografie Roland Joseph Sable (RJS) (Rhys Bevam John) në vitet e tyre të shkollës më parë. Ai u akuzua për torturimin e katër nxënësve dhe vrasjen e tre prej tyre gjatë marrjes së fotografive maniakale. Një nga robërit ikën dhe Roland është vrarë nga policia në proces. Pas marrjes së suksesshme të sendeve në dyqanin antik, Bërdi sulmohet nga njësia, të cilën ajo e përshkruan si diçka që sillet si një fotografi (është e ndjeshme dhe bëhet e shtrembëruar me nxehtësi, siç dëshmon kur ngrohësi në dukje dëmton entitetin që i lejon asaj të ikë). Pyetjet e Bërdit përse u ndoqën shumë dhe pas rishikimit të fotografisë së grupit, Tajleri thekson se reflektimi i saj shihet në sfondin e fotografisë, që përfshin atë në mallkimin. Para se Bërd të paralajmërojë Devin se Mina mund të jetë në rrezik, Devin gjen trupin e vdekur të Minas që varet në dhomën e saj të spitalit.

Në një darkë, Devin fajëson Bërdin për vdekjen Minas dhe përpiqet të marrë një pamje të saj me kamerën (si një kërcënim për të kuptuar se kush është tjetër). Në luftën pasuese, Devin është goditur aksidentalisht me kamerën, ndërsa hija transferon në foton e tij, duke treguar se është i ardhshmi. Devin tenton të kërcënojë Bërdin edhe më shumë, por Kejsi e shpëton atë kur ajo godet fotografinë e Devin me një laps, duke e plagosur atë në jetën reale. Të gjitha këto shkaqe bëjnë që Devin të godas aksidentalisht një polic duke u përpjekur ta ndalojë atë. Kjo shkakton që Devin të mbetej nga Sheriff Pembrok. Bërdi dhe Konori përpiqen të bindin Sherif Pembrok se Devin është në rrezik për të mos përdorur asnjë dobi. Miqtë e mbetur marrin gjërat në duart e tyre. Ndërsa bën më shumë kërkime, Kejsi e kupton se gruaja e Rolandit është ende gjallë. Në objektin e ndalimit, Devin është vrarë në qelinë e tij nga njësia.

Bërdi dhe Konori vizitojnë gruan e Rolandit dhe takojnë një grua të moshuar të quajtur Lena Sable (Grace Zabriskie). Ajo shpjegon se kamera në të vërtetë i përkiste vajzës së saj Rebecca James Sable (RJS) (Emily Power), e cila me sa duket ngacmohet nga katër shokët e saj të klasës duke marrë fotografi të papërshtatshme të saj, duke përdorur kamerën Polaroid që ajo mori si dhuratë nga prindërit e saj. Rebecca kryen vetëvrasje nga turpi, duke i zemëruar babait të saj Roland, duke e detyruar atë të rrëmbejë dhe të vriste ngacmuesit e saj. Lena shpjegon se edhe në vdekje, Roland vazhdon të bredhë, duke kërkuar për dhunuesit e fundit që të marrë fotografinë e tij dhe të vritet. Lena tregon të dy një fotografi të të mbijetuarit dhe ata ikin në shkollën e tyre për t'u takuar me Kasey në kërkim të librave vjetorë për të krahasuar foton.

Bërdi zbulon se mbijetuesi i fundit është Sherif Pembrok i cili i ka ndjekur ata në shkollë. Në një përpjekje për të ndaluar njësinë nga vrasja e tyre, Konori merr një pamje të Sheriff Pembrok. Pembrok pastaj zbulon se Roland ishte rebelimi i vërtetë i Rebekas, duke e sulmuar seksualisht si një adoleshente. Të katër studentët, përfshirë atë, ishin miqtë e Rebecca duke u përpjekur për të paralajmëruar atë për veprimet e babait të saj, duke gjetur pamjet e saj lakuriq në posedim të tij. Duke u frikësuar se publiku do ta dijë, Roland i rrëmben katër studentët për të fshehur të vërtetën duke nxitur Rebeka të vrasë veten me frikë. Ndërsa e vërteta është zbuluar, njësia shfaqet dhe thyen foton e Pembrok në gjysmë, duke e vrarë atë në proces. Kejsi është plagosur rëndë në një lojë të mace dhe miut me entitetin. Bërdi e ruan duke e fshehur në dhomën e dushit, duke i kthyer të gjitha dushet e nxehta. Njësia fillon të dëmtojë Konorin, por Bërd merr një pamje nga vetja, duke bërë që njësia të lirojë Konorin dhe të ndjekë pas saj. Ndërsa entiteti dhe Bërdi vijnë në një konfrontim përfundimtar në dhomën e errët të shkollës, Bërdi më në fund merr një pamje të entitetit në formë të plotë të trupit me kamerën. Ajo e thyen foton me duart e saj, duke e privuar përkohësisht entitetin. Bërdi pastaj e djeg foton me një çakmak pasi njësia e avullon në ajër të hollë. Bërdi, Konori dhe Kejsi bashkohen, me Kejsin duke bërë shaka se ajo nuk do të fotobombojë kurrë më. Filmi mbaron me Bërdin duke e marrë kamerën dhe duke e hedhur atë në një lumë.