Jump to content

Polietileni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

ZBULIMI[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Polietileni u zbulua ne vitin 1935 ne Britani te Madhe pas tre vjet kërkimesh ne laboratorët II Alcali Division, për te zbuluar një material qe i ka vetitë e nevojshme dielektrike për prodhimin e radarëve. Pas kësaj meqenëse ky material kishte veti shume te mira dhe kost te ulet prodhimi se shpejti filloi te zbatohej edhe ne fusha te ndryshme.

Vetitë dhe Zbatimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Polietileni është material i forte dhe i qëndrueshëm ne shtypje dhe terhcje dhe gjithashtu përballon temperaturën deri ne 65 °C.

Është i rezistueshëm ndaj ujit dhe detergjenteve dhe është izolator i shkëlqyeshëm (veçues). Është materiali plastik me i përdorueshëm ne bote.