Jump to content

Porto Palermo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Baza Ushtarake dhe Gjiri parë nga veriu

Gji ne bregdetin e Jonit. Mundet qe me heret te jete quajtur edhe gjiri i Panormos Ne krahun e djathte te rruges automobilistike Vlore-Sarande, 8 km ne jug te Himares, ndodhet gjiu i Porto Palermos. Ne te ndodhet dhe kalaja trekendore e Ali Pasha Tepelenes

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas burimeve te autoreve antike vendi mbi te cilin ngrihet kalaja lokalizohet me limanin e lashte Panormi

Legjenda e krijimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrefimet gojore falasin per nje kishe ne gadishullin breda gjirit te cilin Ali Pashe Tepelena e prishi per te ndertuar keshtjellen e tij. Me pas ndertoi ne pjesen e gjirit nje kishe te re. Ne kete keshtjelle la te banononte Vasiliqia

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]