Portret i një Njeriu (Ticiani)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Portret i një njeriu
italisht: Ritratto d'uomo Grimani,
Anglisht:
Portrait of a Man
Portrait of a Man MET DT2774.jpg
Artisti Ticiani
Viti rr. {{{1}}} 1512
Lloji pikturë
Materiali pikturë në vaj
Dimensionet 50,2 cm × 45,1 cm ×  (19.8 in × 17.8 in)
Vendi Muzeu Metropolitan, New York City

Portret i një Njeriu është një pikturë në vaj nga Ticiani (950,2x45,1 cm), që daton rreth viti 1512. Wilhelm von Bode ja ka dhënë autorësinë për pikturën Giorgione-s dhe Richter jep autorësinë Palma il Vecchio, ndërsa Longhi, Suida, Phillips, Morassi, Pallucchini dhe Pignatti të gjithë ja kanë autorësinë Ticianit.

Në pronësi të familjes Grimani në Venecia, ajo kaloi nëpër pronarë të ndryshëm, duke përfshirë W. Savage në Londër dhe Altman në Nju Jork. Tani është në Muzeun Metropolitan në New York City.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Francesco Valcanover, L'opera completa di Tiziano, Rizzoli, Milano 1969.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]