Potomac, Illinois

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Potomac, Illinois
fshat
noform
Welcome signs in Potomac
Vendndodhja
Potomac, Illinois is located in SHBA
Potomac, Illinois
Potomac, Illinois

Koordinatat: 40°18′18″V 87°48′2″P / 40.30500°V 87.80056°P / 40.30500; -87.80056

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Illinois
Qarku Vermilion
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 204 m (m.n.d.)
Popullsia 681 banorë (2000)
Dendësia 544.8 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 61865
Prefiksi 217
Koordinatat 40° 18′ 18″ Veri

87° 48′ 2″ Perëndim

Potomac, Illinois është një fshat në qarkun Vermilionshtetit federal Illinois, SHBA. Në Potomac, Illinois jetojnë 681 banorë (2000), dhe dendësia e popullisë është 544.8 banor/km2 (1418.8 banorë/sq mi). Fshati ka një sipërfaqe prej (0.49 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 204 m (669 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Potomac, Illinois – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale