Preity Zinta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Preity Zinta

Preity Zinta (Hindi, प्रीति ज़िंटा, Prīti Zinṭā) lindi më 31 janar 1975Shimla, Himachal Pradesh. Është një aktore dhe modele indiane.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Shënime
2007 Jhoom Barabar Jhoom Xhirim
2006 Jaan-E-Mann Piya Goyal
2006 Kabhi Alvida Naa Kehna Rhea Saran Shfaqur te Toronto International Film Festival & the Tokyo International Film Festival
2006 Krrish Nisha Paraqitja speciale
2006 Alag Paraqitje speciale në këngën Sabse Alag
2005 Salaam Namaste Ambar Malhotra Nominim, Filmfare Best Actress Award
2005 Khullam Khulla Pyaar Karen Priti
2004 Veer-Zaara Zaara Hayat Khan Nominim, Filmfare Best Actress Award. Edhe shfaqur te Berlin Film Festival
2004 Dil Ne Jise Apna Kahaa Dr. Parineeta (Pari)
2004 Lakshya Romila Dutta
2003 Kal Ho Naa Ho Naina Catherine Kapur Winner, Filmfare Best Actress Award
2003 Koi... Mil Gaya Nisha Nominim, Filmfare Best Actress Award
2003 Armaan Sonia Kapoor Nominim, Filmfare Best Villain Award
2003 The Hero: Love Story of a Spy Reshma/Ruksar
2002 Dil Hai Tumhaara Shalu
2001 Yeh Raaste Hain Pyaar Ke Sakshi
2001 Dil Chahta Hai Shalini
2001 Chori Chori Chupke Chupke Madhubala (Madhu) Nominim, Filmfare Best Supporting Actress Award
2001 Farz Kajal Singh
2000 Mission Kashmir Sufiya Parvez
2000 Har Dil Jo Pyar Karega Jahnvi
2000 Kya Kehna Priya Baxi Nominim, Filmfare Best Actress Award
1999 Dillagi Rani Paraqitje mysafire
1999 Sangharsh CBI Officer Reet Oberoi
1999 Raja Kumarudu Rani Telugu (Prince No. 1 is the Hindi version)
1998 Premante Idera Sailaja Telugu (Dulhan Dilwale Ki is the Hindi version)
1998 Soldier Preeti Singh
1998 Dil Se Preeti Nair Winner, Filmfare Best Debut Award


Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.