Presh jahni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Preshtë e pastruar lahen dhe priten në copa të pjerrëta me gjatësi rreth 3-4 cm. Në tenxhere me yndyrë kaurdisen qepët, pastaj shtohen preshtë dhe vazhdon kaurdisja derisa ata të vyshken. Pastaj hidhet salcë domate, pak spec i kuq, përzihen lehtë, shtohet pak ujë derisa të mbulohen përgjysmë, hidhet kripë, piper, fletë dafine, pak uthull, mbulohen me kapak dhe ziejnë në zjarr të javashëm për 30-40 minuta derisa të bëhen gati.

Për 4-5 persona duhen :

  • presh 1,5 kg,
  • vaj 4-5 lugë gjelle,
  • qepë 2 kokrra,
  • salcë 1 lugë gjelle,
  • uthull 2 lugë gjelle,
  • kripë, piper, fletë dafine.