Kryetari i Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Presidenca e Republikës së Kosovës)
Jump to navigation Jump to search
Vula e Presidentit të Kosovës

Kryetari i Kosovës është institucion politik me rëndësi kryesishtë simbolike në Kosovë. Kohëzgjatja e mandatit është tri vjet dhe zgjedhja bëhet nga Kuvendi i Kosovës.

Historia e Presidencës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Historia e Presidencës së Kosovës.

Lista e Kryetarëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kreu i Shtetit Administrata Partia
Marrja Lëshimi
President i Republikës së Kosovës
1992 - sot
Ibrahim Rugova Ibrahim Rugova.jpg 25 maj 1992 21 janar 2006 Lidhja Demokratike
Nexhat Daci
(provizor)
Nexhat Daci.jpg 21 janar 2006 10 shkurt 2006 Lidhja Demokratike
Fatmir Sejdiu Fatmir Sejdiu 2006.jpg 10 shkurt 2006 27 shtator 2010 Lidhja Demokratike
Jakup Krasniqi
(provizor)
Jakup Krasniqi.jpg 27 shtator 2010 22 shkurt 2011 Partia Demokratike
Behgjet Pacolli Pacolli final.jpg 22 shkurt 2011 4 prill 2011 Aleanca Kosova e Re
Jakup Krasniqi
(provizor)
Jakup Krasniqi.jpg 4 prill 2011 7 prill 2011 Partia Demokratike
Atifete Jahjaga Atifete Jahjaga 2011.jpg 7 prill 2011 7 prill 2016 asnjë
Hashim Thaçi Hashim Thaçi, 2012.jpg 7 prill 2016 në detyrë Partia Demokratike

Kryetarja Jahjaga[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas marrjes së postit të kryetarës më 6 prill 2011, presidentja Atifete Jahjaga formojë kabineti e parë të saj me përbërjen: Ibrahim Berisha në funksion të këshilltarit për arsim, shkencë dhe kulturë; Isa Mustafa në funksion të këshilltarit për ekonomi; Vjosa Osmani në funksionin e shefës së stafit të Presidentes së Republikës; Xhavit Beqiri në funksion të këshilltarit për media dhe në funksion të zëdhënsit; Naim Jerliu në funksion të këshilltarit politik; Shqipe Mjekiqi në funksinon të këshilltarës për Integrim Evropian; Korab R. Sejdiu në funksion të këshilltarit ligjor; Berim Ramosaj në funksion të këshilltarit për ekonomi; dhe Ilaz Pireva në funksion të këshilltarit politik për pushtet lokal.[1]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Amëza zyrtare e presidentes së Kosovës

Shih dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Coat of arms of Kosovo.svg
Stema e shtetit
Deklarata Kushtetuta Republika e Kosovës SHPK TMK
Gjykata Kuvendi Kryetari Qeveria Shërbimet
Seal of the President of Kosovo.svg
Ibrahim Rugova ·Fatmir Sejdiu ·Behgjet Pacolli ·Atifete Jahjaga
Kabinetet: