Prostitucioni në Rusi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Prostitucioni në Rusi është i paligjshëm. Dënimi për anazhim në këtë aktvitet, është një gjobë nga 1500 deri në 2000 rubla . [1] Për më tepër, organizimi i prostitucionit dënohet me burg. Prostitucioni mbetet një problem shumë i madh në Rusi . [2] [3] [4] [5]

Biletat e verdha ishin karta identiteti speciale të lëshuara për prostitutat

Pasqyrë historike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prostitucioni në Rusi u bë i zakonshëm pas reformave ushtarake të Pjetrit të Madh që krijuan një klasë të konsiderueshme burrash të pamartuar që shërbenin në ushtri. Këta ushtarë filluan të gjenerojnë një kërkesë për prostitucion. Monarkët që ndoqën Pjetrin I kishin mënyra të ndryshme për prostitucionin, duke filluar nga heqja e plotë deri në dekriminalizimin.

Nga fundi i shekullit të 19-të, prostitucioni ishte i ligjshëm në Perandorinë Ruse dhe prostitutave u lëshuan një kartë identiteti të veçantë "biletë të verdhë". Shumë bordello ekzistonin në shumicën e qyteteve, duke filluar shumë nga klasa dhe çmimi. Konsumatorët përfshinin grupe të ndryshme duke filluar nga aristokracia deri në klasën punëtore. Ligjërisht, vetëm gratë ishin të lejuara të zotërojnë bordello. Sidoqoftë, prostitucioni i paligjshëm në rrugë ende mbizotërohej nga tutorë meshkuj. Termi kot ( Rusisht: кот, tomcat) është përdorur për një tutorë mashkull, ndërsa një tutore femër u referua si bandersha ( Rusisht: бандерша).

Pas hapjes së Japonisë, Vladivostok do të bëhej fokusi i zgjidhjes për japonezët që emigruan në Rusi. Një degë e Japanese Imperial Commercial Agency (日本貿易事務官 Nihon bōeki Jimukan?) u hap atje në 1876. [6] Numri i tyre u rrit në 80 persona në 1877 dhe 392 në 1890; gratë kishin më shumë se burrat nga një faktor 3:2, dhe shumë punonin si prostituta ( Karayuki-san ). [7] Sidoqoftë, komuniteti i tyre mbeti i vogël në krahasim me komunitetet më të shumta kineze dhe koreane; një studim i qeverisë ruse në vitin 1897 tregoi 42.823 kinezë, 26.100 koreanë, por vetëm 2,291 japonez në të gjithë zonën e Primorye . Një pjesë e madhe e migrimit ardhur nga fshatrat në veri të Kyushu .

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Pasaporta e Verdhë - një film me metrazh amerikan në 1916
 • Bileta e Verdhë - një film me shfaqje në SHBA në vitin 1931
 • Intergirl - një film dramatik i vitit 1989
 • Tochka - një film dramatik i vitit 2006

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Russian Federation: Code of Administrative Offences of the Russian Federation No. 195-FZ of December 30, 2001 (as amended up to April 2, 2012)". www.wipo.int (në anglisht). Marrë më 2017-12-16.
 2. ^ "Sex Slavery Thrives in Russia Out of Public View" (në anglisht). Marrë më 2017-12-16.
 3. ^ "Russia - Global Slavery Index 2016". Global Slavery Index (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2018. Marrë më 2017-12-16.
 4. ^ "Amnesty International Highlights Russia's Prostitution Problem" (në anglisht). Marrë më 2017-12-16.
 5. ^ Hays, Jeffrey. "PROSTITUTION, SEX ABUSE AND RAPE IN RUSSIA | Facts and Details". factsanddetails.com (në anglisht). Marrë më 2017-12-16.
 6. ^ Saveliev, Igor R.; Pestushko, Yuri S. (2001). "Dangerous Rapprochement: Russia and Japan in the First World War, 1914-1916" (PDF). Acta Slavica Iaponica (në anglisht). 18: 19–41. Marrë më 2007-02-22. See section "Japanese Communities within the Russian Far East and Their Economic Activities"
 7. ^ Minichiello, Sharon A. (1998). Japan's Competing Modernities: Issues in Culture and Democracy 1900-1930 (në anglisht). Hawaii, United States: University of Hawaii Press. ISBN 978-0-8248-2080-0. (Pages 47-49)