Provinca Ajdën

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ajdën
Turqisht : Aydın ili
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Turqia
Rajoni Egjeu
Nënrajoni Ajdën
Kryeqyteti Ajdën
Nr. i distrikteve 17
Presidenti
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 8.007 km2
Popullsia 989,862 banorë
Dendësia 120 banorë/km2


Provinca Ajdin (Turqisht: Aydın ili) është një provincë në Turqinë jugperëndimore, në rajonin e Egjeut. Kryeqyteti i provincës është qyteti Ajdën që ka një popullsi prej përafërsisht. 150,000 banorë (2000). Qytete të tjera në provincë janë vendpushimet bregdetare verore Didim dhe Kusadas.

Një tjetër hartë e vendndodhjes së Provincës Ajdën në Turqi