Provinca Ellazë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ellazë
Vendbanim
Shteti Turqia Turqia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 8,455 km2
Popullsia 568,753 banorë (31-12-2010)
Dendësia 67 banorë/km2

Provinca Ellazë (Turqisht: Elâzığ ili) është provincë në Turqi. Guvernator i provincës është Muammer Erol nga viti 2006.

Distriktet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provinca Ellazë ndahet në 11 distrikte:

 • Ağın
 • Alacakaya
 • Arıcak
 • Baskil
 • Elâzığ
 • Karakoçan
 • Keban
 • Kovancılar
 • Maden
 • Palu
 • Sivrice

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]