Puno

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Puno
Qytet
Njohur si Ciudad del lago (Qyteti i liqenit)
noform
Pamje nga Puno
Stema_figura
Emblema e Punos
Flag of Puno.svg
Flamuri i Punos
Vendndodhja
Puno is located in Peru
Puno
Puno

Koordinatat: 15°30′36″J 70°1′25″P / 15.51000°J 70.02361°P / -15.51000; -70.02361

Administrimi
Shteti Flamuri Peruja
Rajoni Puno
Provinca Puno
Kryetari i Bashkisë Luis Butron Castillo
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 3.830 m (m.n.d.)
Popullsia 140.839 (2015) banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1668
Zona Kohore UTC-5
Koordinatat 15° 30′ 36″ Jug

70° 1′ 25″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.puno.com


Puno është një qytet në juglindje të Perusë, që ndodhet në bregun e Liqenit Titikaka. Ai është kryeqyteti i Rajonit Puno dhe Provincës Puno me një popullsi prej rreth 149.839 (2015). Qyteti u themelua në 1668 nga mëkëmbësi Pedro Antonio Fernández de Castro, si kryeqytet i provincës së Paucarcolla me emrin San Juan Bautista de Puno. Emri u ndryshua më vonë në San Carlos de Puno, në nder të mbretit Carlos II të Spanjës. Puno ka disa kisha që datojnë nga periudha koloniale. Ato u ndërtuan për ti shërbyer popullatës spanjolle dhe për të ungjillizuar vendasit.