Qato

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Qato
Κιάτο
Qytezë
Vendndodhja
Qato is located in Greqia
Qato
Qato
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Peloponez
Qarku Korint
Komuna Qato
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 27 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 0′ 42″ Veri

22° 44′ 59″ Lindje

Popullsia 9812 banorë (2011)

Qato[1] (greqisht: Κιάτο/Kiáto) është qytezë në qarkun i Korintit, Greqi. Në vitin 1913, vendbanimi është njohur me emrin e të ri Σικυών/Sikión.[2] Ne vitin 1916 vendbanimi është njohur me emrin e të ri Σικυωνία/Sikionía.[3] Në vitin 1936, emri i vendbanimit është ndryshuar prej Σικυωνία/Sikionía prap në formën të vjetër Κιάτο/Kiáto.[4]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 37.
  2. ^ Πανδέκτης: Kiáton - Sikión
  3. ^ Πανδέκτης: Sikión - Sikionía
  4. ^ Πανδέκτης: Sikionía - Kiáton