Jump to content

Qelizat e gjakut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Qelizat e Kuqe Të Gjakut (eritrocidet)- Oksigjenin,Të cilin e marin në alveole (mushkëri), e transportojnë deri ne qeliza të tjera të trupit,si dhe dioksidi I karbonit e transportojnë nga qelizat deri te mushkëritë.Oksigjeni dhe dioksidi I karbonit për t'u transportuar lidhet me homoglobinën e qelizave të gjakut,e cila është pigment që edhe I jep ngjyrën e gjakut.Eritrocitet formohen me palcën e kuqe të eshtrave,në shpretkë,she gjëndra limfatike.Numri I Tyre është rreth 5- 5.5milionë eritrocitet per mm³.Te femrat numri është rreth 500Mijë me pak.Kur vuani nga anemia,numri I tyre zbret në 1.9 deri në rreth 3Milionë!!