Qeni rojë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një burrë i veshur rreckosur duke u kafshuar nga një qen roje shtëpie. Gravurë nga Thomas Lord Busby, ca. 1826.

Një qen roje (që nuk duhet ngatërruar me një qen sulmues) është një qen që përdoret për të ruajtur dhe ruajtur njerëzit ose pronën kundër ndërhyrësve të padëshiruar ose të papritur të njerëzve ose kafshëve.[1][2]

Qeni është dallues në mënyrë që të mos i bezdis apo sulmojë njerëzit banues të shtëpisë.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Department of Economic Development, Jobs. "Guard dogs". agriculture.vic.gov.au. Arkivuar nga origjinali më 17 mars 2020. Marrë më 3 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Definition of GUARD DOG". www.merriam-webster.com. Marrë më 3 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Plato (2003), The Republic, ISBN 9780140449143 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)