Qerpiku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qerpiku

Qerpiku është vija e hollë e qimeve të cilat janë të ngjitura në pjesën e poshtme të të kapakut të syrit. Qerpikët rriten deri në 6 shtresa në qepallat e poshtme dhe ato të sipërme. Qerpikët shërbejnë për ta mbrojtur syrin nga pluhurat, pjesëzat e vogla ose ngacmime të tjera duke e paralajmëruar syrin se një objekt është afër tij.

Funksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zbukirimi femrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]