Qipao

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një grua me një çeongsam

Çeongsam, i njohur gjithashtu si qipao, është një lloj fustani femërore kineze me origjinë Manchu. Ishte e njohur si fustani mandarine gjatë viteve 1920 dhe 1930, i popullarizuar nga gra të klasave të larta dhe të shquara kineze në Shangai. I prekur nga kultura perëndimore, çeongsam vazhdoi të ndryshojë, të tilla si prerja anësore që arrinin deri në kofshë.[1][2] Në vitin 1929, çeongsam u zgjodh nga Republika e Kinës të jetë një nga veshjet kombëtare. Në vitet 1930, moda mbizotëroi në Shanghai. Në atë kohë, çeongsam ishte bërë prej mëndafshi dhe qëndisur me perla dhe dekorime të tjera.

Nga vitet 1950 deri në vitet 1970, për shkak të lëvizjeve anti-tradicionale në Kinë, veçanërisht Revolucioni Kulturor Kinez (1966-1976), çeongsam ishte parë si një fustan feudal i kohërave të lashta. Ajo u braktis si veshje e përditshme, dhe njerëzit që mbanin çeongsams u gjykuan si borgjezë, i cili konsiderohej një sjellje e gabuar politike në atë kohë.

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në disa linja ajrore, si China Airlines[3] dhe Hainan Airlines[4], stjuardesat përdorin çeongsam si veshje të tyre.

Disa shkolla fillore dhe të mesme në Hong Kong, veçanërisht shkolla të vjetra të krijuara nga misionarë të krishterë, përdorin një çeongsam të zbukuruar me ngjyrë të kaltërt si qielli dhe / ose kadife blu të errët (për dimër) me simbolin e shkollës metalike pikërisht nën jakë stand-up si uniformë zyrtare për studentet e tyre femra. Këto çeongsam janë zakonisht të drejta, pa forma të belit, dhe buza e çeongsam duhet të arrijë në kofshën e mesme.

Çeongsam janë një zgjedhje popullore e veshjeve për sezonet festive si Viti i Ri Kinez. Në vendet me popullsi të konsiderueshme kineze si Malajzia, Singapori, Hong Kongu dhe Tajvani, është e zakonshme që gratë të kenë çeongsam të rinj të përshtatur në përgatitje të Vitit të Ri. Çeongsam janë gjithashtu një zgjedhje popullore e veshjeve për gratë e moshuara në raste zyrtare ose bashkime familjare. Shtëpia luksoze Shanghai Tang specializon çeongsam moderne në raste të veçanta.

Në dasmat perëndimore, nuset kineze ose nuset që martohen me një familje kineze, shpesh do të veshin çeongsam për një pjesë të ditës së martesës. Është e zakonshme për shumë nuse që të kenë një fustan tradicionale të dasmës të bardhë dhe një çeongsam ose kwa që duhet të vishen gjatë ceremonisë së çajit. Stilet çeongsam gjithashtu kanë evoluar të jenë më moderne nga siluetat e sirenës deri tek stilet gjysmë tradicionale që paraqesin një majë çeongsam me detaje më të buta si dantella dhe një skaj i lirshëm.

Moda Lolita[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa veshje Lolita janë stiluar si një çeongsam. Veshjet apo fundet e bluzave janë dizajnuar pas veshjeve tradicionale kineze. Ky stil i modës Lolita quhet Qi Lolita.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gao, Sally. "A Brief History Of The Cheongsam". Culture Trip (në anglisht). Marrë më 5 mars 2019.
  2. ^ "Qipao, a timeless fashion icon". www.news.gov.hk (në anglisht). Marrë më 6 mars 2019.
  3. ^ Clement Huang (25 qershor 2015). "China Airlines introduces new uniform designs" (në anglisht). Business Traveller.
  4. ^ "Airline Debuts New Haute Couture Uniforms for Flight Attendants at Paris Fashion Week" (në anglisht). Cosmopolitan. 10 korrik 2017.
  5. ^ "East Meets East?? Japanese Lolita Fashion with a Chinese Twist! | KawaCura". KawaCura (në anglisht). 5 mars 2015. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2017. Marrë më 1 gusht 2017.