Qurka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Qurkë
Αφίδνες
Fshat
Vendndodhja
Qurkë is located in Greqia
Qurkë
Qurkë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Atikë
Qarku Atika Lindor
Komuna Qurkë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 327 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 12′ 21″ Veri

23° 50′ 14″ Lindje

Popullsia 1.908 banorë (2011)

Qurkë[1] (greqisht: Αφίδνες/Afídnes) është fshat në qarkun i Atikës, Greqi. Përpara vitit 1919, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Κιούρκα/Kioúrka.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 33.
  2. ^ Πανδέκτης: Kioúrka - Afídnes