Jump to content

Rënia e Murit të Berlinit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një vinç heq një pjesë të Murit pranë Portës së Brandenburgut më 21 dhjetor 1989.

Rënia e Murit të Berlinit (gjermanisht: Mauerfall) më 9 nëntor 1989, gjatë Revolucionit Paqësor, ishte një ngjarje kryesore në historinë botërore që shënoi shkatërrimin e Murit të Berlinit dhe Perdes së Hekurt figurative dhe një nga seritë e ngjarjeve që filluan. rënia e komunizmit në Evropën Lindore dhe Qendrore, e paraprirë nga Lëvizja e Solidaritetit në Poloni. Rënia e kufirit të brendshëm gjerman ndodhi menjëherë më pas. Fundi i Luftës së Ftohtë u shpall në Samitin e Maltës tre javë më vonë dhe ribashkimi gjerman u bë në tetor të vitit të ardhshëm.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]