Raca Simental

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lopa Simental
Kau i zi i racës "Simental" në Amerikën e Veriut

Raca simental ose Fleckvieh zviceran është një racë zvicerane e gjedheve, bagëtisë. Është quajtur Simental  sipas luginës së lumit Simme në Suisse Oberland, në kantonin e Bernës në Zvicër. Ajo zakonisht është me ngjyrë të kuqe dhe shenja të bardha dhe është mbarështuar si për prodhimin e qumështit ashtu edhe të mishit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]