Radiohead

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Radiohead

Radiohead është një grup muzikor alternative rock Anglez nga Abingdon Oxfordshire, i formuar në vitin 1985 me emrin fillestar "On a Friday". Grupi përbëhet nga Thom Yorke (vokal, kitarë, piano), Jonny Greenwood (kitarë, tastierë, instrumente tjera), Ed O'Brien (kitarë, vokal shtesë), Colin Greenwood (kitarë bas) dhe Phil Selway (bateri).

Radiohead nxorrën këngën e tyre të parë, "Creep", në vitin 1992. Në fillim kënga nuk pati shumë sukses, por disa muaj më vonë, pas publikimit të albumit të parë Pablo Honey (1993), ajo u bë një hit mbarëbotëror. Popullariteti i grupit u rrit ndjeshëm në UK pas daljes së albumit të dytë, The Bends (1995). Albumi i tretë, OK Computer (1997), bëri që fama e tyre të merrte përmasa ndërkombëtare.

Sot Radiohead numërojnë mbi 40 milionë disqe të shitur në gjithë botën. Ata në vitin 2019 u bënë pjesë e "Rock and Roll Hall of Fame".

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume studio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]