Rajoni Sédhiou

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rajoni Sédhiou
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Senegali
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7,341 km2
Popullsia 434,877 banorë
Dendësia 59 banorë/km2

Rajoni Sédhiou është rajon që ndodhet në jug-perëndim të Senegalit në një rajon të quajtur Casamance.

Sédhiou ishte historikisht departament në rajonin Kolda deri në mars 2008.[1]

Departamenti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga rishpërndarja e gushtit 2008,[2] rajoni ndahet në 3 departamente:

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Loi 2008-14 du 18 mars 2008 modifiant les articles premier et 2 de la loi 72-02 du 1 février 1972 relative à l’organisation de l’Administration territoriale
  2. ^ Site du Gouvernement [1] Arkivuar 4 qershor 2004 tek Wayback Machine