Jump to content

Ramon Muntaner

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dorëshkrim i Crònica nga Ramon Muntaner.

Ramon Muntaner (shqiptim katalanas: [rəˈmom muntəˈne]) (c. 1270 – 1336 ) ishte një ushtar katalanas dhe shkrimtari që shkroi Crònica, kronika e jetës së tij, duke përfshirë aventurat e tij si një komandant në Catalan Company. Ai ishte lindur në Perelada.

Catalan Company ishte një ushtri e këmbësorisës së lehtë, nën udhëheqjen e Roger de Florit që ishte i përbërë nga mercenarë aragones dhe katalanas, i njohur si Almogavars; Roger çoi Kompaninë në Konstandinopojë për të ndihmuar grekët kundër turqve.

Crònica e Ramon Muntanerit është një nga katër Kronikat e Mëdha Katalanase përmes së cilës historiani paraqet pikëpamjet e shekullit trembëdhjetë dhe të katërmbëdhjetë mbi çështje ushtarake dhe politike në Kurorën e Aragonit dhe Katalonisë.[1]

Ai vdiq në Ibiza në 1336.

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The other three sources are the autobiography of James I of Aragon, the chronicles of Bernard Desclot and the royal chronicle of Peter IV of Aragon.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • [./File:Wikisource-logo.svg ] Chisholm, Hugh, ed. (1911). "Muntaner, Ramon". Encyclopædia Britannica (11-të ed.). Cambridge University Press.