Raphael Gualazzi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Raphael Gualazzi
Raphael Gualazzi

Raphael Gualazzi (Lindur më 11 nëntor 1981 në Urbino si Raffaele Gualazzi) është një këngëtare dhe pianiste italian.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumi i tij i parë Dashuria Jashtë Window u lëshua në 2005 nga etiketa rekord Edel Music. Menjëherë pas publikimit të albumit të tij të dytë Reality and Fantasy në 2011, ai fitoi në kategorinë e të ardhurve më të ri në Sanremo Festival 2011 me këngën e tij jazz Follia d’amore ('Liebeswahn'). Me pjesën - interpretuar në anglisht dhe italisht si Madnees of Love - Gualazzi përfaqësoi Italinë në Eurovision Song Contest 2011. Ky ishte kontributi i parë nga Italia që nga viti 1997. Gualazzi përfundoi i dyti pas Ell dhe Nikki nga Azerbajxhani me 189 pikë.

Pas këtij suksesi, albumi i Gualazzi Reality and Fantasy, nga i cili vjen nessmenduria e Dashurisë, e bëri atë në 50 top listat e albumeve gjermanë. Ai më pas vizitoi Evropën. Albumi i tij i ardhshëm Happy Mistake u lëshua në Gjermani në pranverën e vitit 2014.