Jump to content

Rapsodi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rapsodi është një llojë intepretimi i këngëve nga "Eposi Kreshnikë" i epikës shqiptare.

Në fillim ky temë përdorej për këngëtarët e muzikës popullore që gjatë këndimit luanin edhe në lahutë. Me kalimin e kohës ky termë përdorej edhe për këngtarë të këngëve kushtuar legjendarëve apo veprave të kreshnike. Rapsodët janë muzikantë të cilët nuk e kanë ushtruar pofesionin e tyre në shkolle apo ente të ngjajshme edukative e arsimore dhe zakonisht ata këndojnë pa pagesë në raste festash.

Shpirti I rapsodeve eshte "Fjesht" shqiptar sepse paraqet qarte te gjitha karakteristikat e shqipetareve dhe vetem te shqipetareve si psh : besa e zanave,orëve te malit dhe te kreshnikeve , burreria dhe trimeria e tyre kunder armiqve : me sllavet ; besyntite e popullit tone , dashuria dhe nderi I familjes , miqte , doket, trimeria dhe nderi i familjes dhe i gruas etj.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]