Ratkoci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Stampa:Infobox KS vendbanim Ratkoci është fshat afër Gjakovës, në komunën e Rahovecit, në Kosovë. Pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës nga Serbia quhet ky fshat Drinas. Emri i vjetër i fshatit ka prejardhjen nga emri serb Ratko (Rat = luftë).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drinasi ka klimë mesatarisht të mirë, me 700-800 mm reshje në vit. Ky fshat ka një infrastrukturë të mirë rrugore. Nëpër Drinas kalon lumi Drini i Bardhë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ka rreth 5.000 banorë dhe mbi 800 shtëpi.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drinasi është trevë bujqësore e cila njihet kryesisht me prodhimin e specave dhe domateve.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drinasi ka dy shkolla: shkollën fillore "Katër Dëshmorët" dhe shkollën e mesme "12 maji".

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]