Ratkoci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ratkoc
Drinas
Fshat
Vendndodhja
Ratkoc is located in Kosova
Ratkoc
Ratkoc
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Rahovec
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 375 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 24′ 34″ Veri

20° 32′ 23″ Lindje

Ratkoci është fshat afër Gjakovës, në komunën e Rahovecit, në Kosovë. Pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës nga Serbia quhet ky fshat Drinas. Emri i vjetër i fshatit ka prejardhjen nga emri serb Ratko (Rat = luftë).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drinasi ka klimë mesatarisht të mirë, me 700-800 mm reshje në vit. Ky fshat ka një infrastrukturë të mirë rrugore. Nëpër Drinas kalon lumi Drini i Bardhë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ka rreth 5.000 banorë dhe mbi 800 shtëpi.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drinasi është trevë bujqësore e cila njihet kryesisht me prodhimin e specave dhe domateve.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drinasi ka dy shkolla: shkollën fillore "Katër Dëshmorët" dhe shkollën e mesme "12 maji".

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]