Red Bull RB5

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Red Bull RB5 ishte makina që hyri skuderia Red Bull gjatë vitit 2009.Ajo u pilotua nga Mark Webber dhe Sebastian Vettel.Gjermani pat ndihmuar skuderinë të ishte e dyta për konstruktorë,pas Brawn GP.Suksesi i anglo-austriakëve u vu qartë,pasi morën fitore në Kinë,Angli,Gjermani,Japoni,Brazil dhe Abu Dabi.Skuadra e nisi mirë,por pikët e para sezonale i morën në të abandonuarën garë të Malajzisë.Me Vettel të dytin për pilotë dhe Webber i katërti,e bënë një sezon thuajse perfekt.