Jump to content

Red Legs Greaves

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Red Legs Greaves (1649 - ???) ishte një pirat skocez aktiv në Karaibe dhe Inditë Perëndimore gjatë viteve 1670. Nofka e tij vinte nga termi Redlegs që i referohej klasës së të bardhëve të varfër që jetonin në Barbados koloniale.

Ai u arrestua dhe u dënua për pirateri me varje. Gjatë kohës kur ishte në burg, duke pritur ekzekutimin e tij, ndodhi një tërmet. Greaves ishte një nga shpëtimtarët dhe u arratis nga burgu.[1]

Pasi u largua si piratë, ai u bë filantrop dhe dhuroi shumë para në ishuj të ndryshme para vdekjes së tij.[2]

Historia e tij nuk figuron në të dhënat historike të epokës dhe ai mund të ketë qenë fiktiv.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prindërit e Greaves ishin gjykuar për tradhti për pjesëmarrjen e tyre gjatë Luftërave të Tre Mbretërive dhe u shitën në skllavëri. Ai mendohet se ka lindur në vitin 1649 në Barbados.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ossian, Rob. ""Red Legs" Greaves". www.thepirateking.com (në anglisht). Marrë më 11 prill 2018.
  2. ^ Gosse, Philip (1924). The Pirates' Who's Who by Philip Gosse (në anglisht). New York: Burt Franklin. Marrë më 23 qershor 2017.