Redmond, Washington

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Redmond, Washington
Anglisht : Redmond, Washington
qytet
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Redmond, Washington is located in SHBA
Redmond, Washington
Redmond, Washington

Koordinatat: 47°40′10″V 122°7′26″P / 47.66944°V 122.12389°P / 47.66944; -122.12389

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Washington
Qarku King
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 43.87 km2
 •  tokësore 42.17 km2
 •  ujore 1.71 km2
Lartësia 13 m (m.n.d.)
Popullsia 54144 banorë (2010)
Dendësia 1284.1 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore PST-8
Verore PDT-7
Kodi Postal 98053, 98052, 98073, (98000-98099)
Prefiksi 425
Koordinatat 47° 40′ 10″ Veri

122° 7′ 26″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.redmond.gov

Redmond, Washington (Redmond, Washington) është një qytet në qarkun Kingshtetit federal Washington, SHBA. Në Redmond, Washington jetojnë 54144 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 1284.1 banor/km2 (3325.8 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 43.87 km2 (16.94 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 13 m (43 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Redmond, Washington – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale