Reuven Rivlin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Reuven Rivlin (Hebrew: ראובן ריבלין, Jerusalem, 9 shtator, 1939) është një politikan izraelit, kryetari i shtetit të Izraelit, të zgjedhur June 10, 2014 në detyrë që nga 24 korriku.

Reuven Rivlin

Biografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ish-Kryetari i Knesset, është një avokat izraelit dhe lideri historik i Likud, u zgjodh më 10 qershor të vitit 2014, duke fituar balotazhin me Meir Shitrit. Ai e merr vendin e nëntëdhjetë Shimon Peres i, i cili kishte mundi atë në zgjedhjet e mëparshme, me një shumicë, e cila i ka ndarë në masë të madhe në Parlamentin izraelit, 63 vota në votimin e dytë kundër 53 të marra nga kundërshtari i tij. Konsiderohej një njeri i gatshëm për negociata dhe në veçanti njohjen e një shteti palestinez, duke preferuar propozimin për zgjidhjen e konfliktit izraelito-palestinez "Dy shtetet", që i opsionit Shtetit jordanez unik. Ai e filloi karrierën e tij politike në Knesset, si një anëtar i Partisë së Benjamin Netanyahu në vitin 1988, ai shërbeu si ministër i Komunikacionit Ariel Sharon nga viti 2001 deri në vitin 2003, deri në datën e konfrontimit të tij verbale me drejtuesit e partisë së tij për çështjen palestineze. Kryetari i Knesset nga viti 2003 deri më 2006 dhe më pas nga viti 2009 deri në vitin 2013, ai ka studiuar në Universitetin Hebraik të Jerusalemit, është i biri i Yosef Yoel Rivlin, autor i përkthimit të parë të Kur'anit në hebraisht, dhe një pasardhës i Rabbi Yosef të Ovan, që banonte në Vjenë në 1550, një anëtar i komunitetit Ashkenazi.