Rexhep Çeliku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Rexhep Çeliku.jpg

Rexhep Çeliku, lindur me 19 korrik 1954 ne Tirane, i cili që nga viti 1976 është solist i Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore, numëron në reportorin e tij artistik rreth 8 mijë shfaqje, ku ka interpretuar 32 mijë role brenda dhe jashtë vendit.

Është nderuar me titullin "Mjeshtër i Madh", akorduar nga Presidenti i Republikës, Alfred Moisiu, me motivacionin "për interpretim me nivel të lartë artistik të të gjitha valleve shqiptare dhe transmetimin e saj duke ruajtur origjinalitetin".