Rhein-Neckar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Regjioni Rhein-Neckar ose Metropolregjion Rhein-Neckar (deri tash është quajtur edhe trekëndëshi Rhein-Neckar) është një regjion që shtrihet në njesit federale Baden-Württemberg, Rheinland-Pfalz dhe Hessen. Gjithsej ka rreth 2,4 Mio. banorë dhe është regjioni i shtatë më i madh për nga zhvillimi ekonomik në Gjermani dhe që nga 28. April 2005 njihet si metropol regjion europian.

Qytete më të njohura në regjion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitetet më të njohur Rhein-Neckar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]