Jump to content

Rinas (Orenjë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rinas

Rinas është një fshatKomunën OrenjëRrethin e LibrazhditShqipërisë. është një vend malor i cili shtrihet 3 ore larg nga qyteti i Librazhdit dhe ka nje popullësi rreth 40 banore eshte nje fshat pothuajse i harruar nga pjesa tjeter.Popullsia eshte homogjene dhe merret kryesisht me blegtori dhe bujqësi.Pas viteve 90" popullësia filloj duke emigruar duke u larguar nëpër qytetet e tjera te shqipërisë si Elbasan,Tiranë,Durrës,Lac,etj,për kushte jetese më të mira disa emigruan kryesisht ne Greqi.Tani ne fshat kanë ngelur rreth 40 banorë të cilët jetojnë në kushtet më ekstreme të varferisë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]