Robinson Kruzo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Robinson Kruzo është novela e parë e Daniel Defoe, e shkruar më 1719, dhe korri një sukses të menjëhershëm dhe të paparë ndonjëherë. Daniel Defo për romanin Robinson Kruzo është mbështetur në historinë e vërtetë të një detari i këtilluar Aleksandër Selkirk, i cili u braktis nga piratët në ishullin Juan Fernandez, një ishull i vogël në oqeanin Pacifik. Ai jetoi atje, i vetmuar, për 28 vite me radhë dhe arriti të largohej së andejmi me ndihmën e një anijeje në vitin 1709.

Robinson Kruzo e kishte jetuar dikur i qetë një periudhë kohe në shtëpinë e tij në Angli. Mirëpo, dikur, ai vendosi të bëhej marinar dhe të lundronte në të gjithë detet e botës mbarë. Aty nga viti 1659 papritur e pakujtuar ai u gjend në një anije duke udhëtuar nga Brazili për në Afrikë dhe një ditë të bukur shpërtheu stuhia e cila e çau anijen dhe kështu Robinsoni së bashku me shokët e tij u gjendën në mes të dallgëve. Bënë aq e aq shumë përpjekje për të shpëtuar por u mbytën mizorisht, ndërsa Kruzo shpëtoi nga dallgët të cilat e hodhën në breg të një ishulli të vetmuar. Ky ishte një vend i çuditshëm, i egër. Kështu ai mbeti i vetëm pa ushqim, pa shokë, pa anije dhe pa asnjë mjet shpëtimi. Aty ai ndenji e jetoi për njëzet e shtatë vjet. Aty takoi edhe shokun e tij të egër Premtin. Crusoe (emri i familjes transkriptuar nga emri gjerman "Kreutznaer" ose "Kreutznär"), vendos të niset nga dok Mbretëreshës në Hull në një udhëtim në det det në shtator 1651, kundër dëshirave të prindërve të tij, të cilët duan që ai të qëndrojnë në shtëpi dhe të marrin një karrierë në ligj. Pas një udhëtim i zhurmshëm që sheh anije e tij të mbytur nga një stuhi vicioz, epshin e tij për në det mbetet aq e fortë që ai parashtron në det përsëri. Ky udhëtim shumë përfundon në katastrofë si anija është marrë përsipër nga piratët Shitje dhe Crusoe bëhet skllav i një Moor. Ai arrin të shpëtojë me një barkë dhe një djalë me emrin Xury, më vonë, Crusoe është befriended nga kapiteni i një anije portugeze në brigjet perëndimore të Afrikës. Anija është në rrugën për në Brazil. Atje, me ndihmën e kapitenit, Crusoe bëhet pronar i një plantacion.

Vite më vonë, ai bashkohet me një ekspeditë për të sjellë skllevër nga Afrika, por ai është shipwrecked në një furtunë rreth dyzet kilometra në det në një ishull (të cilën ai e quan ishulli i sheh dritë në fund), në afërsi të grykëderdhjes së lumit Orinoco më 30 shtator, 1659 . shokët e tij të gjithë vdesin. Duke e tejkaluar deshperimin e tij, ai fetches armëve, mjete, dhe furnizime të tjera nga anija para se ai e thyen larg dhe zhytet. Ai vazhdon për të ndërtuar një të rrethuara, në banim pranë një shpellë të cilën ai excavates vetë. Ai mban një kalendar duke i bërë shënon në një kryq prej druri e ndërtuar nga vetë, gjuan, rritet misri dhe oriz, rrush, shtrohet pyetja për të bërë rrush të thatë për muajt e dimrit, mëson për të bërë qeramikë, ngre dhi, etj, duke përdorur mjetet e krijuar nga guri dhe druri të cilën ai korrat në ishull, dhe miraton një papagall i vogël. Ai lexon Biblën dhe papritmas bëhet e fetare, duke e falënderuar Perëndinë për fatin e tij në të cilin asgjë nuk është e humbur, por shoqëri.

Vite më vonë, ai zbulon kanibalët amtare cilët herë pas here vizitoni ishullin për të vrarë dhe ngrënë të burgosurve. Në fillim ai ka në plan për të vrarë ata për kryerjen e një neveri, por më vonë e kupton se ai nuk ka të drejtë ta bëjë këtë si kanibalët nuk vetëdije kryejnë një krim. Ai ëndrrat e marrjes së një ose dy shërbëtorët e liruar nga disa të burgosur, dhe në të vërtetë, kur një i burgosur ia del mbanë të shpëtuar, Crusoe e ndihmon atë, emërtimin e shokut të tij të ri "e premte" pas ditë të javës ai u shfaq. Crusoe ia mëson atë anglisht dhe konverton atë të Krishterimit.

Pas një pale tjetër të vendasve arrin që të marrim pjesë në një gosti kanibal, Crusoe dhe e premte arritur të vrasin më të madhe të vendasve dhe për të shpëtuar dy nga të burgosurit. Njëra është babai e premte dhe të tjera është një spanjoll, i cili informon Crusoe se ka spanjollë të tjera shipwrecked në kontinent. Një plan është hartuar ku spanjoll do të kthehen me babain e premte në kontinent dhe sillni të tjerët, të ndërtuar një anije, dhe lundronin në një port spanjoll.

Para kthimit spanjollë, një anije angleze duket; mutineers kanë marrë kontrollin e anijeve dhe për qëllim të ngjyrë gështenjë ish-kapitenit të tyre në ishull. Crusoe dhe greva e anijes kapiten një marrëveshje, në të cilën ai e ndihmon kapiteni dhe detarë luajalist rimarre anije nga mutineers, pas së cilës ata kanë për qëllim të largohen nga e keqja e mutineers në ishull. Para se ata të nisen për në Angli, Crusoe tregon ish mutineers se si ai ka jetuar në ishull, dhe deklaron se do të ketë më shumë burra vijnë. Crusoe lë të ishullit 19 dhjetor 1686, dhe arrin kthehet në Angli 11 qershor 1687. Ai mëson se familja e tij besuan atë të vdekur dhe nuk kishte asgjë në do të babait të tij për të. Crusoe pastaj niset për Lisbonës për të kërkuar fitimin e pasurisë së tij në Brazil, i cili ka dhënë atij një sasi të madhe të pasurisë. Në përfundim, ai e merr pasurinë e vet mbi tokë në Angli për të shmangur që udhëtojnë në det. E premte vjen me atë dhe gjatë rrugës ata durojnë një aventurë të fundit së bashku si ata ndal qindra e ujqërve uritur, ndërsa kalimi Pyrenees.